Dojazd do Zieleńca

  • by
Jadąc do Zieleńca z dalszych miejsc Polski samochodem najlepiej wziąć sobie jako punkt odniesienia Wrocław. Z Wrocławia prawie do samego Zieleńca prowadzi międzynarodowa droga nr E67 (Wrocław – Kudowa Zdrój), lub jak kto woli krajowa droga nr 8 (to jest i tak ta sama droga). Po drodze mijamy Łagiewniki, Ząbkowice Śląskie, Kłodzko, Polanicę Zdrój, Duszniki Zdrój. Tuż za Dusznikami (ok. 3-4 km) skręcamy z międzynarodówki E67 w lewo do Zieleńca (bardzo dobrze oznaczony skręt). Od tego momentu do Zieleńca mamy ok. 8 km. UWAGA! Jeżeli jedziemy do Zieleńca w sezonie zimowym – pamiętajmy o zmianie opon na zimowe (to naprawdę dużo daje). A już obowiązkowo powinniśmy być zaopatrzeni w łańcuchy na koła (to niezbędne minimum). Tuż, na początku drogi lokalnej prowadzącej do Zieleńca (po zjeździe z międzynarodówki E67) jest ustawiany w sezonie znak nakazu jazdy z założonymi łańcuchami na kołach. (UWAGA!!! Policja to sprawdza). Przede wszystkim chodzi tu o nasze bezpieczeństwo – dobre zimowe opony czy łańcuchy w dużym stopniu ułatwią nam podróż do Zieleńca. Okolice Zieleńca i sam Zieleniec leżą w specyficznym mikroklimacie, gdzie zimą występują bardzo duże opady śniegu. Mimo, iż służby drogowe na bieżąco odśnieżają drogi dojazdowe, łańcuchy i (lub) dobre ‘zimówki’ na pewno będą niezbędne.
 
Odległości (do Zieleńca): z Dusznik Zdroju – 10 km z Kudowy Zdroju – 15 km z Polanicy Zdroju – 24 km z Bystrzycy Kłodzkiej – 23 km z Kłodzka – 30 km
Autobusy PKS:
 
Kłodzko – Zieleniec: 7:50, 14:30;
Duszniki Zdrój – Zieleniec: 8:29, 8:45, 9:50, 12:20, 12:35, 12:44, 14:55, 15:11, 16:00;
 
 
Dojazd PKP:
 
Jadąc pociągiem do Zieleńca z dowolnego miejsca w Polsce miejscowością docelową (na bilecie) są Duszniki Zdrój. Niestety kolej do Zieleńca nie dochodzi. Wiele większych miast np. Gdynia, Warszawa ma bezpośrednie połączenie kolejowe z Dusznikami (pociągi te docelowo jadą do Kudowy), więc nie ma problemu z przesiadkami. Jeżeli takie połączenia nie mamy kierujemy się tak samo jak samochodem: Wrocław (to pierwszy etap). Z Wrocławia szukamy połączeń do Kudowy Zdroju (wtedy jedziemy do samych Dusznik) lub Kłodzka (wtedy w Kłodzku przesiadka na pociąg do Kudowy). Z Dusznik drogę trzeba będzie pokonać autobusem PKS.
Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *